Spis wszystkich numerów
Tom 333 (2021): Związki publicznoprawne w świetle współczesnego prawodawstwa międzynarodowego, unijnego i krajowego
Tom 333 czasopisma „Prawo” został poświęcony pamięci prof. Tadeusza Bigi, który przed blisko stu laty przedstawił jedną z kluczowych koncepcji nauki prawa administracyjnego — związki publicznoprawne. Tom tworzą artykuły przygotowane przez zaproszonych do tego przedsięwzięcia badaczy z kilku polskich i zagranicznych ośrodków akademickich. Taki dobór autorów wiązał się z założeniem badawczym — spojrzeniem na związki publicznoprawne po latach, z perspektywy współczesnych regulacji prawa na trzech poziomach ich stanowienia: międzynarodowym, unijnym i krajowym, z uwzględnieniem odmienności reprezentowanych przez autorów szkół administratywistycznych.
Tom 331 (2020): Niepomijalność administracji publicznej
Na tom CCCXXXI czasopisma „Prawo” poświęcony tematycznie niepomijalności administracji publicznej składają się artykuły przygotowane przez zaproszonych do tego przedsięwzięcia wydawniczego autorów z kilku polskich ośrodków akademickich. Taki dobór autorów wiązał się z założeniem badawczym — spojrzenia na znaczenie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i naukowej refleksji nad nimi przez przedstawicieli różnych szkół administratywistycznych. Ta wielość podejść prowadzi do bardzo różnorodnych w tematyce i sposobie jej opracowania wyników badawczych, a mimo to wszyscy autorzy i każdy z nich z osobna potwierdzają tytułową tezę — współczesne społeczeństwo zorganizowane w państwo nie jest zdolne funkcjonować bez administracji publicznej wykonującej jej zadania, choć dla jednych jest to zarazem powód do niepokoju o granice tego wpływu, a dla innych — do niepokoju o zagrożenie prawidłowego regulowania funkcjonowania administracji państwa prawa przy takim jej znaczeniu dla jego bytu.
Tom 330 (2020): Studia historycznoprawne
Na niniejszy tom składa się dziewięć opracowań z szeroko rozumianych dziejów prawa i ustroju państw europejskich, przedstawionych w porządku chronologicznym. Obejmują one okres od czwartej dekady XIV do drugiej XXI wieku. Zabrakło zatem tym razem opracowań problematyki antycznej. W przeważającej części dotyczą Polski i ziem polskich, ale również Szkocji, Francji oraz państw członkowskich Unii Europejskiej. Przedmiotem zainteresowania Autorów stały się wybrane elementy prawno-ustrojowych systemów (konkretny sąd, sędziowie śledczy, skonkretyzowane przestępstwa, ochrona prawna własności, postępowanie odwoławcze od orzeczeń karno-administracyjnych, współpraca państw w sprawach cywilnych). Charakter ogólniejszej charakterystyki całej prawno-ustrojowej struktury, ściśle określonego terytorium (Śląsk) w konkretnym roku, ma inaugurujące tegoroczny tom opracowanie, które zamyka pouczający tekst autorskiego tercetu, poświęcony przedmiotom historycznoprawnym na wydziałach prawa w Polsce. Zaprezentowane artykuły, w tym i poprzednich tomach SHP, powinny się stać źródłem pogłębionych refleksji i inspiracji nie tylko dla historyków, prawników oraz administratywistów, lecz także polityków.
Tom 329 (2019): Państwo a przedsiębiorca — aktualne wyzwania
Tom 329 czasopisma „Prawo”, zatytułowany Państwo a przedsiębiorca — aktualne wyzwania, odnosi się do szerokiego spektrum problemów prawnych powstających na tle stosunków między organami władzy publicznej a przedsiębiorcami prywatnymi. Szczególne miejsce w publikacji zajmują artykuły poświęcone analizie uregulowań zawartych w ustawach należących do pakietu konstytucja biznesu, który wszedł w życie w 2018 roku, tworząc nowe ramy prawne podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. Artykuły zamieszczone w tomie zostały przygotowane przez 50 autorów, reprezentujących 17 ośrodków akademickich, których delegacje uczestniczyły w Ogólnopolskim Zjeździe Katedr i Zakładów Publicznego Prawa Gospodarczego, przeprowadzonym we wrześniu 2019 roku we Wrocławiu.
Tom 328 (2019): Studia Historycznoprawne
Tom 327 (2019): Sto lat polskiej administracji publicznej
Tom 326 (2018): Ochotnicze straże pożarne – tradycja –samorząd –bezpieczeństwo
Publikacja Ochotnicze Straże Pożarne — Tradycja — Samorząd — Bezpieczeństwo pod redakcją Tadeusza Kocowskiego, Macieja Błażewskiego oraz Witolda Małeckiego prezentuje problematykę OSP z trzech perspektyw. Pierwsza perspektywa odnosi się do sytuacji ochotniczych straży pożarnych jako organizacji pozarządowych, druga dotyczy relacji tych organizacji z administracją samorządową oraz państwową, trzecia zaś przedstawia prawne aspekty ich działalności. Publikacja jest wynikiem wieloletniej współpracy pracowników naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego z praktykami zajmującymi się zawodowo ochroną przeciwpożarową.
Tom 325 (2018): Studia historycznoprawne
Tegoroczny tom, składający się z dwunastu chronologicznie następujących po sobie opracowań, tradycyjnie mieści się w szerokich ramach czasowych, od starożytności po wiek XX. Terytorialnie jest ograniczony do Europy, a ściślej do Grecji, Rzymu i Szkocji oraz Polski i ziem polskich. Zgodnie z dotychczasowym profilem obejmuje szeroko rozumianą problematykę prawno-ustrojową, dotyczącą tym razem kazirodztwa w antycznym prawie greckim i zeznań w rzymskim procesie karnym, politycznej aktywności książąt i stanów Śląska w pierwszej połowie XIV wieku, zaangażowania Mikołaja Kornicza w ruchu husyckim, jurysdykcji w sprawach o zbrodnie stanu w przedrozbiorowej Polsce oraz szkockiej metody restytucji utraconego posiadania. Połowa opracowań dotyczy dwudziestowiecznych dziejów Polski: karnej odpowiedzialności nieletnich, ochrony znaków towarowych, wileńskiego okresu działalności historyka państwa i prawa prof. Iwo Jaworskiego, obowiązków stron w umowie o pracę oraz wprowadzenia w życie ustawy scaleniowej w świetle ustaw z 1933 roku. Ostatnie opracowanie jest poświęcone problematyce wizytacji Wyższych Seminariów Duchownych przez władze państwowe po II wojnie światowej.
Tom 324 (2017): Studia Historycznoprawne
Tom 323 (2017): Prawo i administracja wobec współczesnych problemów społecznych i gospodarczych
Tom 322 (2017)
Tom 321 (2016): Studia Historycznoprawne
Tom 320 (2016)
Tom 319 (2015): Studia Historycznoprawne
Tom 318 (2015)
Tom 317 (2015)
Tom 316 Nr 2 (2014): Studia historycznoprawne. Tom dedykowany Profesorowi Alfredowi Koniecznemu
Tom 316 Nr 1 (2014)
Tom 315 Nr 2 (2013): Studia historycznoprawne
Niniejszy tom Studiów historycznoprawnych rozpoczyna artykuł J. Rominkiewicza traktujący o literackich paszkwilach Marcjalisa. M.J. Ptak zajął się prejudykatami prawa kościelnego biskupa Wacława z 1415 r., P. Wiązek zaś przedstawił poglądy na cele kary w Rzeczypospolitej czasów stanisławowskich. Organizacja i działalność prowincjonalnych zakładów dla obłąkanych na Śląsku w latach 1875–1893 stanowi temat rozprawy T. Kruszewskiego. A. Stawecka-Firlej przybliżyła małżeńskie prawo osobowe ustawodawstw porozbiorowych obowiązujących w RP w dwudziestoleciu międzywojennym, a J. Grabowska uwarunkowania rozwoju polityki społecznej II RP w świetle ustawodawstwa międzynarodowego i konstytucji marcowej. Problemy administracji publicznej na łamach "Gazety Administracji i Policji Państwowej" z 1923 r. omówił J. Przygodzki, T. Dolata zaś genezę, budowę i ważniejsze rozwiązania ustawy o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych z 5 II 1924 r. J. Koredczuk napisał o właściwości sądów w sprawach karnych w Polsce w latach 1928–1939, a A. Pasek o warunkowym zawieszeniu wykonania kary: genezie instytucji i jej ujęciu w polskim kodeksie karnym z 1932 r. Tematem artykułu M. Podkowskiego jest wybór rady gromadzkiej w Wielkopolsce po uchwaleniu ustawy scaleniowej z 1933 r. Publikację zamyka praca E. Włodarczyk o przejęciu i likwidacji katolickiej organizacji Caritasw województwie wrocławskim w 1950 r.
Tom 315 Nr 1 (2013)
Tom 314 (2012): Studia historycznoprawne. Dla uczczenia pamięci profesora Edmunda Kleina
Tom 313 (2011): Studia Historycznoprawne
Tom 312 (2011): Czy koniec teorii prawa?
Tom 311 (2010): Studia Historycznoprawne. Tom poświęcony pamięci Profesora Kazimierza Orzechowskiego
Kolejny tom Studiów historycznoprawnych został poświęcony pamięci Profesora Kazimierza Orzechowskiego. Składa się z tekstów zróżnicowanych pod względem tematyki oraz przynależności pokoleniowej autorów. Na uwagę zasługują wspomnieniowe szkice Mariana Ptaka i Piotra Cybulskiego, ukazujące warsztat naukowy Kazimierza Orzechowskiego, artykuł Krystyna Matwijowskiego, kreślący obraz współpracy Profesora z historykami, a także zestawienie jego bibliografii pióra Józefa Koredczuka. Tematyka pozostałych tekstów wiąże się z indywidualnymi zainteresowaniami autorów i dotyka zagadnień historycznoprawnych od antyku po III Rzeczpospolitą